Vyrobte si svou klimatizaci
Extrémní horká léta nás zatěžují v mnoha směrech . Způsobují nedostatek spánku, stres, nebo podrážděnost. Zpříjemnit si tyto těžké dny můžete koupí domácí klimatizace. Což může být finančně dost nákladné, a ne každý si tento komfort může dovolit. I provoz takové klimatizace něco stojí a dříve nebo později se ukáže i na vašem pravidelném vyúčtováni za elektřinu. Existují však tipy, jak si klimatizaci snadno a rychle vyrobit. A zvládne to úplně každý.
Výroba
K výrobě klimatizace budeme potřebovat polystyrénové desky (nebo box), větrák, PET láhve, plastové koleno (používá se například při propojení kanalizačního systému) a v neposlední řadě mrazák.
Z polystyrénových desek si vytvoříme pomocí stavebního lepidla box krychlového, nebo kvádrového tvaru. Velikost záleží na vás. Měli byste mít ale na paměti, že do boxu bude potřeba uložit alespoň tři PET láhve a menší větrák. Proto by velikost měla být alespoň 60×60 centimetrů. Když máme vytvořený kvádr, zajistíme jednoduchý přístup k výměně a uložení PET láhví. Můžete vytvořit například obyčejné odklápěcí víko. Do boxu poté uložíme větrací zařízení. Pokud chcete chladit efektivněji, zvolte větší a výkonný větrák. Když je větrák v boxu zajištěn, naplňte PET láhve vodou a dejte je zmrazit. Až voda v láhvích zmrzne, vložte jej dovnitř a uzavřete víko. Pro dobrý průchod studeného vzduchu zabudujte zmíněné plastové koleno z boční, nebo horní části boxu. Stačí když do polystyrenu vyříznete díru kopírující průměr plastového kolena a zpevníte například lepidlem. Když máme vše usazené, zapojte větrák do zásuvky a klimatizace je na světě. Studený vzduch ochlazený zmrzlou vodou bude proudit ven.
Rychlé řešení
Pakliže se vám nechce vyrábět domácí klimatizaci, postačí vám k osvěžení a ochlazení vzduchu větrák a třeba vlhký ručník. Samozřejmě ručník by měl být studený. Když zapnete větrák a před něj usadíte rozložený vlhký ručník, zajistíte si zvlhčení a ochlazování vzduchu ve vašem bytě. Dbejte však vždy na bezpečnost a ať už máte elektroniku v izolované krabici, nebo volně v bytě, nikdy nesmí přijít do přímého kontaktu s vodou!