Výroba elektroniky se bez plastických hmot neobejde
Dokážete si představit, že byste měli doma televizor vydlabaný ze dřeva, a podobným způsobem zhotovený notebook, budík, stereo Hi-Fi věž, kuchyňský mixér, kávovar a rychlovarnou konvici? Co spotřebič, to spousta drobných dílů, které do sebe zaklesávají v různých typech spojů, z nichž obrovský podíl tvoří plastická hmota. Bez plastů se moderní společnost již neobejde, a i přesto, že je tento materiál velmi často na pranýři ohledně ekologie, nic se tím nezmění. Zákazem výroby plastů bychom se rázem octli o několik desítek, a možná i stovek let pozadu, nebyla by v provozu veřejná a osobní doprava a logistika a celý složitý a provázaný systém fungování společnosti by se zhroutil.
Zaměříme-li se nyní na odvětví výroby elektroniky, plastické hmoty se tu vyskytují převážně v podobě termoplastů, vstřikovaných do forem. Lze tím docílit i velmi rozmanitých řešení v oblých křivkách, navazujících na sebe v dokonalých tvarových proporcích, a porovnáte-li kterýkoli moderní spotřebič s výrobky z doby socialismu, například ze šedesátých let, budete žasnout nad tím propastným rozdílem, co se týče funkčnosti, ale i estetického vzhledu.
Výroba tvarových forem pro vstřikování plastů i samotných vstřikovacích nástrojů je jedním z nejdůležitějších průmyslových odvětví, bez něhož bychom se propadli kamsi do prázdnoty. Jde sice o velmi specifickou činnost, ale vysloveně klíčovou, která si také zaslouží více propagace a osvěty na veřejnosti.
O společnosti, která se zabývá vstřikováním plastů, se můžete dočíst na Internetu, a zároveň odtud můžete čerpat inspiraci k zamyšlení, kam se ubírá současný svět z hlediska technologických řešení pro spotřební zboží. Kam se posune současná civilizace za deset či dvacet let, nevíme, můžeme však alespoň odhadovat, jak velkým přínosem budou právě plasty, které již zasahují prakticky do čehokoliv.