Tenkrát poprvé
1. Co s sebou?
Co si s sebou do posilovny zabalit? Asi budete překvapeni, ale není toho zdaleka tolik, kolik si myslíte. Z oblečení vám bude pro začátek stačit triko, volnější kalhoty a sálové boty. Bavlněné oblečení je zpočátku naprosto přijatelné, i když pokud u chození vydržíte, tak si brzy budete chtít pořídit lycrové či jiné rychleschnoucí materiály. Oblečení by mělo být vzdušné, ale ne příliš volné, aby se vám nikde nepletlo. Nezapomeňte ani kvalitní spodní prádlo, které udrží všechno na místě. Boty by měly mít světlou podrážku a rozhodně musí být čisté, abyste nenechávali v posilovně nepořádek. Kromě oděvů by vám v tašce neměly chybět ručník a lahev s vodou. A to je v podstatě všechno. Pokud se budete sprchovat na místě, tak přibalte ještě sprchový gel a další ručník. Všechny doplňky, jako jsou vzpěračské rukavice, pás nebo magnézium na ruce, můžete dokoupit až postupně.
2. Jak začít?
Ideální je si alespoň na pár hodin zaplatit instruktora, který vám všechno ukáže, vysvětlí a dohlédne, abyste stroje používali správně. Pokud se vám nechce utrácet za trenéra, zkuste zapátrat mezi svými přáteli. Třeba najdete někoho, kdo už do fitness chodí delší dobu, a bude ochoten na vás dohlédnout. Fitness má tu výhodu, že si každý může nastavit obtížnost podle sebe, takže spolu mohou cvičit i lidé velmi rozdílné úrovně. Poslední variantou je samozřejmě načíst si něco na internetu a začít chodit sám. V posilovně se většinou najde někdo, kdo vám bude ochoten v nouzi pomoci.
3. Jak často chodit?
Zlatá rada je začít pozvolna a postupně si přidávat, než se utavit hned na začátku a pak se z toho dva týdny vzpamatovávat. Tedy, na začátku stačí dvakrát týdně, a postupně toto číslo navyšujte. Zkuste také posilovnu prokládat jinými sporty, jako jsou plavání, kolo, chůze, popřípadě pro pokročilejší běh. Nejen, že ušetříte, ale hlavně budete svaly zatěžovat rovnoměrněji.