Pták, který hledá pět peněz
Také slýcháte za letních večerů volání jednoho polního ptáka, který podle všeho ztratil úspory? „Pět peněz.“ To je volání naší, české křepelky. Pokud bychom jeli do zahraničí, křepelka by volala něco docela jiného. V sousedním Německu jejímu volání rozumějí dvojím způsobem. „Ohni záda“ nebo „oroduj za nás“. V Americe mají křepelku zřejmě unavenou, protože volá něco o tom, že potřebuje posílit nohy.
· Křepelka polní, ať už volá, co chce, je hrabavým ptákem, který se vyskytoval téměř všude.
· Tak „trochu“ s jejich počtem zamávali obyvatelé jižní Evropy a Afriky.Každý rok si obohatili jídelníček o dvacet miliónů těchto kurovitých ptáků.
Ačkoliv křepelka vypadá trošku jako slepička, odlétá na zimu do teplých krajin, kterými jsou pro ni severní Afrika a Arábie. Na konci dubna se k nám opět navracejí, aby založily nový rod.
Těžký život egyptské křepelky
Rozmnožováním jsou křepelky našim slepicím opět tak trochu podobné. Sameček žije s několika slepičkami, které se pak starají o své potomstvo. Sedí na šesti až osmi vajíčkách, ze kterých se vyklubou velmi malá, žlutohnědá kuřátka.
o Mláďata jsou od narození samostatná, pojídají drobný hmyz a zelené lístky rostlin.
o Později do svého jídelníčku zařazují i semena.
Po třicet dnů je ale matka neopouští a vodí je s sebou.Když je jim devatenáct dnů, dokáží už samostatně létat. Vytvoří drobná hejna, se kterým pak na podzim opět odlétají na svá zimoviště. Ptáci, kteří žijí trvale v jižní Evropě a v Africe, to mají v tomto směru trochu jednodušší v tom, že nikam neodlétají. U nás mají ale alespoň větší jistotu přežití, protože se upustilo od jejich lovu. Křepelka je v Čechách označena jako ubývající druh. Nejhorší životní podmínky měla křepelka ve starém Egyptě, kde ji lovili ve velkém. Některé zkonzumovali hned a některým přerazili křídla a vykrmovali na pozdější dobu.