Psi a čokoláda: ano či ne?
Čokoláda obsahuje složky, na které je psí metabolismus citlivější než lidský. Jedná se o tzv. metylxantiny, mezi které se řadí kofein, teofylin a teobromin. Jako nejrizikovější pro psy se z této trojice uvádí teobromin, byť se působení jednotlivých látek značně prolíná. Pokud k otravě dojde, můžete pozorovat příznaky jako hyperaktivitu, zrychlený dech a tep, třes, mohou se objevit i křeče. Teobromin může dále způsobit i nebezpečné srdeční arytmie nebo infarkt.
Jaké množství čokolády otravu způsobí, je otázka velmi diskutabilní. Odpověď se navíc přímo odvíjí od velikosti psa a druhu čokolády. Nejvíce metylxantinů mje obsaženo v čokoládě tmavé, hořké, na vaření. Po pozření i malého množství této čokolády je namístě vyhledat veterináře. Pokud naopak dojde k pozření velmi malého (např. 1 čtvereček) množství čokolády mléčné, je riziko nízké.
Co se týká čokolády bílé, metylxantiny v ní nejsou obsaženy vůbec. Přesto ve velkém množství může způsobit zažívací potíže, zvracení, průjem, a narušit trávení. To je dáno jejím živinovým složením – pro psí trávicí soustavu představuje množství obsaženého tuku a cukru velkou zátěž.
A jak je to se psími pamlsky s čokoládou? V těchto pamlscích se nenachází čokoláda, jak ji známe. Namísto kakaového prášku je čokoláda vyráběna z karobu, pro psy toxické látky v ní proto nejsou přítomny. Karob je uváděn jako netoxický nejen pro psy, ale i pro kočky nebo koně. Využívá se dokonce i k přípravě náhražek čokolády a kakaa k lidské spotřebě. Bez obav tedy můžete svému mazlíčkovi tyto pamlsky dopřát.