Jak poznám v rybníce sinice
Každé léto se pravidelně hovoří o jednom tématu. Jestli naše koupaliště neobsahují nebezpečné sinice. Někdo tento problém podceňuje, protože nezná zákeřnost těchto bakterií. Zejména děti by se měly vodě, která je takto kontaminovaná, vyhýbat. Některé nádrže jsou ke vzniku sinic náchylnější.
· Jsou to většinou ty, které jsou vystavené přímému slunci a nemají ze žádné strany les.
· Tyto nádrže a rybníky jsou sice nejteplejší, ale to je právě to, co je jim na škodu.
· Bakterie se v teplé vodě množí nezadržitelnou rychlostí.
To, že je ve vodě přítomná sinice, poznáte velice snadno. Voda se jednoduše zbarví do zelena. To už jsou ale většinou bakterie přemnožené. Na chvíli, kdy se voda přemění do podoby špenátové polévky, ale čekat nemusíme. Kvalitu našich koupališť kontrolují hygienici. Není problém si na internetu najít, který rybník je ke koupání momentálně nevhodný.
Děti a sinice nejdou dohromady
Jsou lidé, kteří na varování hygieniků nedbají, a dokonce do kontaminovaného rybníka pustí i svoje malé děti. VODA SE SINICEMI JE VELICE NEBEZPEČNÁ! Nejen, že můžete dostat kožní vyrážku, ale mohou se přidružit i další nepříjemné projevy:
· průjem
· svědění očí
· zvracení
· otoky
· záněty spojivek.
Zejména u dětí, které mají jemnou pokožku, může být kontakt se sinicemi velice nebezpečný. A co teprve, když si nedopatřením loknou. Sinice mohou mít toxický vliv na nervový systém, játra a mohou porušit imunitu organismu. Není vyloučeno, že taková nezodpovědnost může skončit i smrtí. Sinice jsou totiž zákeřné i v tom, že mohou v těle přežívat několik dní a vůbec se neprojeví. Jestliže pocítíte po koupání nějaké nežádoucí příznaky, poraďte se raději se svým lékařem.
o Pokud si nejste jisti, jestli „to zelené“ nejsou jen obyčejné řasy, můžete si udělat laický test.
o Naberte vodu do průhledné lahve.
o Po dvaceti minutách vyplavou sinice nahoru.