Jak (ne)funguje hospodaření státu neboli státní rozpočet?
Ať už z televize, rádia nebo novin se na nás velmi často chrlí informace o státním rozpočtu. Ale co vlastně tato informace pro nás občany znamená? A může nějak negativně nebo pozitivně ovlivnit náš život ve státě? Státní rozpočet má podobu zákona, který sestavuje Ministerstvo financí. Aby tento státní rozpočet mohl být schválen, musí ho toto ministerstvo předložit vládě. Vláda ho posléze pošle poslanecké sněmovně a to nejpozději čtvrt roku před koncem kalendářního roku.
Je to proces zdlouhavý, ale díky němu se odhadem určí kolik příjmů a výdajů bude potřeba na zabezpečení chodu státu. Mezi příjmy můžeme zařadit například daně, které se na příjmech podílí z poloviny, ale také pojištění a jiné nedaňové příjmy. Oproti tomu mezi největší výdaje státu patří různé dávky, jako je nemocenská, důchody. Ale patří zde i školství anebo úroky ze státního dluhu. Takže se opravdu peníze neustále přelévají. Každý stát si přeje mít příjmy vyšší jak výdaje. Bohužel tomu tak ve většině případů není. Většinou tedy buď existuje rozpočet přebytkový, kdy příjmy tedy jsou vyšší než výdaje nebo ten častější a to schodkový kdy jsou vyšší výdaje než příjmy. Existuje i rozpočet ideální kdy jsou příjmy i výdaje rovnocenné. Nicméně státní rozpočet by měl být co nejlepší a ideální pro všechny. Ale sto lidí má sto chutí.
Co byste ještě měli vědět o státním rozpočtu
Ať už je přebytkový nebo schodkový státní rozpočet o jeho plnění se stará vláda. My občané si vždy jen vyslechneme informace, jak vlastně na tom jsme a můžeme si udělat pouze obrázek. Není totiž v silách obyčejného občana se podrobně seznámit s tímto rozpočtem. Nicméně i vláda začala pracovat na tom, aby alespoň trochu přiblížila občanům systém státního rozpočtu a také to co se děje s penězi daňových poplatníků a to přes různé brožůrky a informace na stránkách Ministerstva financí.