Firemní daně z příjmů
Tato problematika je jak v Česku, tak v EU poměrně obvyklá, zkrátka ne všechny firmy jsou schopné odvádět státu daně z příjmů. Hlavním faktorem ovlivňující tuto skutečnost je účetní ztrátovost těchto společností. Nicméně procentuální podíl firem, které daně neodvádí, postupně klesají a zároveň stoupá hodnota daní, které státu odvádí velké korporace. V úterý tuto analýzu zveřejnila poradenská firma Bisnode.
Skutečnost v Česku
Podle analytičky Bisnode, Petry Štěpánové je podíl firem s nulovými daněmi stále více než poloviční, postupem času však klesá. Zatímco v roce 2012 byl tento podíl na 60 %, pro letošek (2017) klesl o osm procent na nynějších 52 %. Česko si však stále vede velice zle oproti našim nejbližším sousedům, slovenských firem s nulovým podílem daní bylo v roce 2012 pouze 22 % a letos je to dokonce 11 %.
Jak to firmy řeší
Daň v České republice činí pro firmy a právnické osoby 19 %. To se často firmám platit nechce, rozdělí proto radši své peníze do investic a dalších nákladů, čímž se placení legální cestou vyhnou. Podobně na tom jsou akciové společnosti, jejichž akcie a celkově tak finanční chod společnosti dosti ovlivňuje burza. Dosti diskutovaným tématem je přesun účetnictví společnosti do daňových rájů, ve kterých firmy platí daleko nižší daně a ani je neodvádí Česku.
I přes tyto skutečnosti plyne za poslední roky z daní daleko více peněz, než tomu bylo v minulosti. Firem a právnických osob přibývá, a i stálé české firmy povětšině „finančně rostou“. Kupříkladu daň v řádu kolem statisíce korun českých platí každá čtvrtá firma, 6 % společností odvádí do státního rozpočtu daně vyšší, než 1 milión korun a dá se očekávat, že tento trend bude i v budoucnu nadále stoupat. Je proto možné, že v příštích letech klesne podíl neplatících firem pod 50 %.