Jaké vlastnosti musí mít písek do filtrace
Asi jen málokdo zná lepší pocit, než se v horkém letním dni ponořit do svěží, chladivé vody bazénu. Není tedy divu, že jej najdeme na tolika zahradách, ať už u rodinných domků nebo u chat a chalup. Díky nim se totiž nemusíme mačkat s ostatními lidmi na koupalištích, ať už přírodních, nebo umělých.
Avšak jak každý majitel bazénu ví, udržet čistotu a kvalitu vody po celou sezónu není jednoduché. Proto se používají nejrůznější zařízení. Tím nejběžnějším je pak filtrace. Ta funguje tak, že čerpadlo nasaje vodu. Ta se následně prožene přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, aby nakonec byla vyčištěna vypuštěna zpět.
Jako filtrační média se používá mnoho věcí. Tou zdaleka nejpoužívanější je však písek. Jeho schopnosti znali již ve starověku, kde jej používali k čištění vody. Ovšem zdaleka ne každý druh je k tomuto účelu vhodný.
Jen málokdo si uvědomuje, kolik různých druhů písku máme. Stačí srovnat ten, který najdeme například na dětských pískovištích s tím ze Sahary. Je pochopitelné, že každý druh má trochu jiné vlastnosti. Který typ se tedy nejlépe hodí jako písek do filtrace?
V první řadě je nutné si uvědomit, jak celý proces funguje. Nečistoty se zde zachytávají v mezerách mezi jednotlivými zrníčky a ulpívají na jejich povrchu. Potřebujeme tedy takový, kde bude prostor co nejmenší a plocha co největší. To znamená co nejjemnější písek.
To však není vše. Je také potřeba zařídit, aby zrníčka nebyla odplavována vodou do bazénu. Je tedy nutné sehnat takový typ, který po namočení vytvoří kompaktní hmotu, která se nerozbije. Tento princip známe všichni, koneckonců jsme si dělali na pískovišti z mokrého písku bábovičky.
Je pochopitelné, že najít takový, který má skutečně ty nejlepší vlastnosti, není zrovna jednoduché. Přesto bychom se měli snažit. Koneckonců, čím lepší bude, tím lépe bude filtrace fungovat, a tím méně práce budeme mít s doplňkovým čištěním. A to se rozhodně vyplatí, ne?