Posvítí si Angličani na trolly?
Kdo se setkal s někým takovým na internetu, určitě ví, o čem tento článek je. Nemyslíme teď Angličany, ale právě ty internetové trolly, proti kterým se tolik brojí. Co vlastně dělají? Nic, jenom provokují. Někdy ale sranda zajde hodně daleko a ze „zábavy“ na poklidné večery pro tyto jedince se nakonec stane doslova obsese na tom, aby co nejvíce ztrapnili a naštvali co nejvíce lidí. Anonymita internetu zaručuje, že vypátratelnost takových individuí je značně komplikovaná, zvláště, pokud daný troll ví, jak se na internetu schovat. Je pravda, že nad mnohými případy se člověk i pousměje, neboť jde o naprosté prkotiny, ale s tím by nesouhlasila matka patnáctiletého Harveyho, Katie Price. Její syn trpí totiž hned několika psychickými nemocemi a je tak snadným terčem pro tyto internetové vtipálky, kteří se na Harveym doslova živili. Kromě spousty rádoby zábavných videí se objevily i trička nebo plakáty, a to už každý určitě souhlasí, že není v pořádku, zvláště proti člověku, který se bránit nemůže a ani neumí.
Harveyho zákon
Někteří poslanci parlamentu se tak snaží prosadit tento zákon, který by trestně sankcionoval tyto nenávistné projevy na internetu. Do této doby totiž neexistuje dostatečná úprava v trestním ani správním právu, které by bylo dostatečným nástrojem pro nápravu takových internetových neplech. Tento zákon má však za úkol kriminalizovat a postihovat ty, kteří by se opět chtěli bavit na cizí účet.
A co na to opozice?
Ta říká, že takový zákon by byl lehce zneužitelný a dal by se neustále rozšiřovat a interpretovat na čím dál větší banálnosti, až by z něj vznikla cenzura. Častým argumentem je také to, že pro každého člověka je míra únosnosti takových trollů na různé úrovni, tedy že někdo pokládá za hrdelní zločin proti jeho osobě něco, nad čím by druhý mávl rukou a představuje tak nebezpečný nástroj, který by utnul tipec nejenom trollům. Co se z toho vyvine, to je záhada. Poslanci jsou zatím ve fázi předkládání návrhu.